What is the magnitude of the induced electric field at a point near the center o
ID: 2037382 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the induced electric field at a point near the center of the solenoid? Express your answer with the appropriate units A long, thin solenoid has 800 turns per meter and radius 2.50 cm. The current in the solenoid is increasing at a uniform rate of 33.0 A/s EValue Units Submit Request Answer Part B What is the magnitude of the induced electric field at a point 0.500 cm from the axis of the solenoid? Express your answer with the appropriate units E-1 Value Units Submit Part C What is the magnitude of the induced electric field at a point 1.00 cm from the axis of the solenoid? Express your answer with the appropriate units B-ValueUnitsExplanation / Answer
According to the Maxwell-Faraday equation, we have -
? E ? ds = - ? ?B/?t ? dS
B = (?o)(n)(I)
?B/?t = (?o)(n)(dI/dt)
?B/?t = (1.257e-6 N/A²)(800 turns/m)(+33.0 A/s)
?B/?t = 3.32e-2 T/s
and -
E[2?r] = -(?o)(n)(dI/dt)(?r²)
E = -(?o)(n)(dI/dt)(r) / 2
Part A -
At the center of the solenoid, r = 0
So, E = 0
Part B -
||E|| = (1.257e-6 N/A²)(800 turns/m)(+33.0 A/s)(5.00e-3 m) / 2
||E|| = 8.30e-5 N/C
Part C -
||E|| = (1.257e-6 N/A²)(800 turns/m)(+33.0 A/s)(1.00e-2 m) / 2
||E|| = 1.66e-4 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.