You\'re an electrical engineer designing an alternator (the generator that charg
ID: 2037377 • Letter: Y
Question
You're an electrical engineer designing an alternator (the generator that charges a cars battery). Mechanical engineers specify a 10-cm-diameter rotating coil, and you determine that you can fit 250 turns in this coil. To charge a 12-V battery, you need a peak output of 19 V when the alternator is rotating at 1100 rpm. What do you specify for the alternator's magnetic field? HINT: Notice that the rotation rate of the coil is given in revs per minutes, not revs per second. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. B-Value UnitsExplanation / Answer
Here,
w = 1100 rpm = 115.2 rad/s
Now, let the magnetic field is B
peak emf = N * A * B * w
19 = 115.2 * 250 * pi * (0.10/2)^2 * B
solving for B
B= 0.084 T
the magnetic field needed is 0.084 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.