14, A series RLC circuit with R-100 ?, L-0.5 H, and C-5x105 F, is connected to a
ID: 2037264 • Letter: 1
Question
14, A series RLC circuit with R-100 ?, L-0.5 H, and C-5x105 F, is connected to an AC voltage source. The frequency of the AC source is 60 Hz and its maximum voltage AVmax is 170 V. (a) Calculate the impedance Z. (4 points) (b) Calculate the rms (root-mean-square) current in the circuit. (4 points) (c) Calculate the maximum voltage across the resistor. (4 points) (d) If the frequency of the AC source is changed, what must the new frequency be so that the circuit is in resonance? What is the rms current when the circuit is in resonance? (4 poiExplanation / Answer
a)
Inductive reactance
XL=2pifL=2pi*60*0.5 =188.5 ohms
Capacitive reactance
XC=1/2pifC =1/2pi*60*(5*10-5)=53.05 ohms
Impedance is
Z=sqrt[R2+(XL-XC)2]=sqrt[1002+(188.5-53.05)2]
Z=168.36 ohms
b)
rms current
Irms=Vrms/Z =(170/sqrt(2))/168.36
Irms=0.714 A
c)
Maximum current
Imax=sqrt(2)*0.714=1.01 A
Maximum voltage across resistor
VR=1.01*100=100.1 V
d)
Resonance frequency
fr =1/2pisqrt(LC) =1/2pisqrt(0.5*5*10-5)
fr =31.83 Hz
Rms Current at resonance
Irms =(170/sqrt(2))/100 =1.202 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.