Three resistors, 14.4 ?, 54.0 ?, and R, are connected in series with a 24.0 V ba
ID: 2037237 • Letter: T
Question
Three resistors, 14.4 ?, 54.0 ?, and R, are connected in series with a 24.0 V battery. The total current flowing through the battery is 0.157 A Calculate the value of resistance R Submit Answer Tries 0/16 Calculate the potential difference across the 14.4 2 resistor. Submit Answer Tries 0/16 Calculate the potential difference across the 54.0 2 resistor. Submit Answer Tries 0/16 Calculate the potential difference across R. Submit AnswerTries 0/16 If the voltage of the battery had been smaller than 24.0 V, would the value of resistance have been larger or smaller? O The value of resistance R would have been larger. O The value of resistance R would have been smaller. Submit AnswerTries 0/16Explanation / Answer
a)
equivalent resistance
Req =14.4+54+R=68.4+R
Current flowing through the battery is
I=V/Req
=>0.157 =24/(68.4+R)
68.4+R=152.866
R=84.466 ohms
b)
V14.4=0.157*14.4=2.2608 Volts
c)
V54=0.157*54 =8.478 Volts
d)
VR=84.466*0.157=13.2612 Volts
e)
The Value of resistance R would have been smaller
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.