17912061 Cwww.webasio A flea jumps by exerting a force of 1.12 x 10 N straight d
ID: 2037178 • Letter: 1
Question
17912061 Cwww.webasio A flea jumps by exerting a force of 1.12 x 10 N straight down on the ground. A breeze blowing on the flea parallel to the ground exerts a force of 1.20 x 10 N on the fiea. Find the direction and magnitude (in m/s) of the acceleration of the flea if its mass is 6.0 x 10 7 kg. (Let us assume that Fwind points to the right. We will consider this to be the tx direction and vertical to be the ty direction) m/s2 o (measured clockwise from the vertical) magnitude direction Tutorial Physical Constants 10. -10 points OSCo 14 P044 WA 4/6/2018Explanation / Answer
ay = [Fy / m] - g = [1.12 * 10-5/ 6 * 10-7] - 9.8
ay = 8.87 m/s2
ax =Fx / m = 1.20 * 10-6/ 6 * 10-7
ax = 2 m/s2
a) net acceleration = sqrt [8.872 + 22]
magnitude = 9.09 m/s2
b) theta = tan-1[2 / 8.87]
direction = 12.7 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.