chapter 24 part 4 1. Approximately what is the smallest detail (in nanometers) o
ID: 2037071 • Letter: C
Question
chapter 24 part 4
1. Approximately what is the smallest detail (in nanometers) observable with a microscope that uses light of frequency 0.61×1015 Hz?
2. Lasers can be constructed that produce an extremely high intensity electromagnetic wave for a brief time—called pulsed lasers. They are used to ignite nuclear fusion, for example. Such a laser may produce an electromagnetic wave with a maximum electric field strength of 1.94×1011 V / m for a time of 0.97 ns. What is the intensity of the beam in 1019 W/m2?
Explanation / Answer
1.
We know that
frequency = f = c/lambda
lambda = c/f
lambda = 3*10^8/(0.61*10^15) = 491.8*10^-9 m
lambda = 491.8 nm
2.
Intensity is given by:
I = c*e0*E0^2/2
Using given values:
I = 3*10^8*8.85*10^-12*(1.94*10^11)^2/2
I = 4.99*10^19 W/m^2
Please Upvote.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.