A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to t
ID: 2036851 • Letter: A
Question
A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to try to send letters by balloon even though they may not reach their intended destination. A 6.00 × 104 cm3 gas-filled balloon will provide enough lift for a 40.0 g package to be accelerated upward at a rate of 2.65 m/s2. For these circumstances, calculate the density of the gas the consumer fills the balloon with. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and the density of air is ?air = 1.16 kg/m3. Neglect the mass of the balloon material and the volume of the package.
Explanation / Answer
mass of air displaced
M = pair*V = 1.16*(6*104*10-6) = 0.0696 kg
Buouancy force
Fb =Mg= 0.0696*9.81 = 0.683 N
mass of gas
m =pV =0.06p
weight of gas
Fg =mg =0.0600p*9.81 = 0.5886p
acceleration
a = Fnet /Mtotal = (Fb - Fg - mg) / (pV + m)
2.65 = (0.683 - 0.5886p - 0.04*9.81) / (0.06p+ 0.04)
2.65(0.06 p+ 0.04) = 0.2906 - 0.5886p
0.159p + 0.106 = 0.2906 - 0.5886p
0.7476p=0.1846
p=0.247 Kg/m3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.