PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A 46.6
ID: 2036722 • Letter: P
Question
PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. A 46.6 kg circus acrobat drops froma height of 2.45 meters straight down onto a springboard with a force constant of 7.39 x 103 N/m, as shown in the figure. By what maximum distance does she compress the spring? EXERCISE HINTS: GETTING STARTED I IM STUCK An 6.21 kg block drops straight down from a height of 1.18 m, striking a platform spring having a force constant of 1.18 x 103 N/m. Find the maximum compression of the spring. Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
the problerm can be solved using conservation of energy
Practice It:
let the compression of spring be x
46.6*9.8*(2.45+x) = 0.5*7.39*103*x2 = 3695x2
Or,1118.866 +456.68x=3695x2
x=0.616 m
Exercise:
let the compression of spring be x
6.21*9.8*(1.18+x) = 0.5*1.18*103*x2 = 590x2
Or,71.812 +60.858x=590x2
x=0.40 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.