A thin metal rod of mass 1.9 kg and length 0.7 m is at rest in outer space, near
ID: 2036575 • Letter: A
Question
A thin metal rod of mass 1.9 kg and length 0.7 m is at rest in outer space, near a space station (see figure below). A tiny meteorite with mass 0.08 kg traveling at a high speed of 225 m/s strikes the rod a distance 0.2 m from the center and bounces off with speed 60 m/s as shown in the diagram. The magnitudes of the initial and final angles to the x axis of the small mass's velocity are
?i = 26°
and
?f = 82°.
<8.8665,1.65,0>
<0,
rad/s
(c) What is the increase in internal energy of the objects?
J
Explanation / Answer
length of the rod, L=0.7m
mass the metal rod, m1=1.9 kg
mass of the meteorite, m2=0.08kg
initial speed, vi=225 m/sec
final speed, vf=60 m/sec
theta_i=26 degrees
theta_f=82 degrees
distance, d=0.2 m
a)
initial velocity of m2 in vector form,
Vi=vi*cos(thetai)i + vi*sin(thetai)j
=225*cos(26)i + 225*sin(26) j
=(202.23)i+(98.63)j
and
final velocity of m2 in vector form,
Vf=-vf*cos(thetaf)i + vf*sin(thetaf)j
=-60*cos(82)i + 60*sin(82)j
=(-8.35)i+(59.42)j
by using law of conservation of momentum,
m1*v_rodi+m2*vi=m1*V_rodf+m2*vf
0+0.08*(202.23)i+(98.63)j=1.9*V_rodf+0.08*(-8.35)i+(59.42)j
(1.9/0.08)*V_rodf=(202.23)i+(98.63)j-(-8.35)i+(59.42)j
V_rodf=(0.08/1.9)(210.58)i+(39.21)j
======> Vcm = V_rodf=(8.866)i+(1.65)j
b)
by using conservation of angular momentum,
I*W=(-vi*cos(thetai)-vf*cos(thetaf))*m2*d
I*w=(-vi*cos(thetai)-vf*cos(thetaf))*m2*d
I*W=(-225*cos(26)-60*cos(82))*0.08*0.2
I*W=(-3.37)
1/12*m1*L^2*W = (-3.37)
1/12*1.9*0.7^2*w=(-3.37)
===> w=(-43.44)rad/sec
in the form of vector,
w=(-43.44)k rad/sec
c)
increase in internal energy, U=Ki-Kf
=1/2*m2*vi^2 - (1/2*m2*vf^2 + 1/2*m1*vcm^2 +1/2*I*w^2)
= (1/2*0.08*225^2) - (1/2*0.08*60^2 + 1/2*1.9*(8.866^2 + 1.65^2) + 1/2*(1/12*1.9*0.9^2)*(-43.44)^2)
=1682.73 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.