The cliff is h = 36.0 m above a flat, horizontal beach as shown in the figure. (
ID: 2036126 • Letter: T
Question
The cliff is h = 36.0 m above a flat, horizontal beach as shown in the figure.
(a) What are the coordinates of the initial position of the stone?
(b) What are the components of the initial velocity?
(c) Write the equations for the x- and y-components of the velocity of the stone with time. (Use the following as necessary: t. Let the variable t be measured in seconds. Do not include units in your answer.)
(d) Write the equations for the position of the stone with time, using the coordinates in the figure. (Use the following as necessary: t. Let the variable t be measured in seconds. Do not state units in your answer.)
(e) How long after being released does the stone strike the beach below the cliff? s
Explanation / Answer
Solution:
a) initial positon of the stone
=> x0 = 0 m
=> y0 = 36 m
b) Components of initial velocities.
=> V0x = 17.5 m/s
=> V0y = 0 m/s (as ball is thrown horizontally there would be no horizontal velocity)
c) Equation of x,y component of velocity,
=> Vx = V0x + a0x * t
Now a0x = 0 So,
=> Vx = V0x
and for y direction
=> Vy = V0y + a0y * t
=> Vy = 0 + -g * t
=> Vy = -g * t = -9.8 * t
d) x = x0 + v0x * t + 0.5 * ax * t^2
=> x = 0 + 18 *t + 0
=> x = 18 * t
for y direction ,
=> y = y0 + v0y * t + 0.5 * ay * t^2
=> y = 36 + 0 + 0.5 * -g * t^2
=> y = 36 - 4.9 t^2
e) when the ball strikes the ground , y =0
=> 0 = 36 - 4.9 * t^2
=> 36 = 4.9 * t^2
=> t = 2.71 s
please comment for Queries.
Please rate thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.