A 14,000 N car starts from rest and rolls down a hill from a height of 10.0 m (s
ID: 2036017 • Letter: A
Question
A 14,000 N car starts from rest and rolls down a hill from a height of 10.0 m (see figure). It then moves across a level surface and collides with a light spring-loaded guardrail.
EXERCISE
A spring-loaded gun fires a 0.090-kg puck along a tabletop. The puck slides up a curved ramp and flies straight up into the air.
(a) If the spring is displaced 23.5 cm from equilibrium and the spring constant is 875 N/m, how high does the puck rise, neglecting friction?
x = _______ m
(b) If instead it only rises to a height of 5.00 m because of friction, what is the change in mechanical energy?
Wnc = _____ J
Explanation / Answer
Using Work Eneergy principle:
All the gravitational PE stored at the top is converted to spring PE at the bottom.
So, mgh = 0.5*k*x^2 <---------- x = maximum compression of the spring
So, 14000*10 = 0.5*1.6*10^6*x^2
So, x = 0.418 m <------ answer
b)
Maximum acceleration, a = kx/m = 1.6*10^6*0.418/(14000/9.8)
= 468.2 m/s2 <------ answer
c)
Change in Mechanical energy due to friction = mgh - 0.5*k*x^2
= 14000*10 - 0.5*1.6*10^6*(0.3)^2
= -68000 J
EXERCISE :
a)
All the PE stored in the spring is converted to gravitational PE .
So, 0.5*k*x^2 = mgh
So, 0.5*875*(0.235)^2 = 0.09*9.8*h
So, h = 27.4 m <------- answer
b)
Change in mechanical energy due to friction = 0.5*k*x^2 - mgh
= 0.5*875*0.235^2 - 0.09*9.8*5
= -19.8 J <------- answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.