Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A high-voltage power line carries a current of 105 A at a location where the Ear

ID: 2035851 • Letter: A

Question

A high-voltage power line carries a current of 105 A at a location where the Earth's magnetic field has a magnitude of 0.588 G and points to the north, 74.7° below the horizontal. Calculate the magnitude of the magnetic force exerted on a 253 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the east Submit Answer Incorrect. Tries 3/16 Previous Tries Calculate the magnitude of the magnetic force exerted on a 253 m length of wire if the current in the wire flows horizontally toward the south. Submit Answer Tries 0/16

Explanation / Answer

A) magnitude of magnetic force = I L B sin theta

= 105 * 253 * 0.588 * 10-4 * sin (90 - 74.7)

= 0.412 N

b) magnitude of magnetic force = I L B sin theta

= 105 * 253 * 0.588 * 10-4 * sin (90 - 74.7)

= 0.412 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote