Two thin disks are attached as shown to the right. The angle ? = 39.1°, and the
ID: 2035791 • Letter: T
Question
Two thin disks are attached as shown to the right. The angle ? = 39.1°, and the masses and radii of the disks are listed in the table below. What is the moment of inertia of this composite object about an axis perpendicular to the screen, through point p?
Two thin disks are attached as shown to the right. The angle ? = 39.1°, and the masses and radii of the disks are listedin the table below Disk radius (cm)Mass (kg) A 13.8 B 8.20 0.926 0.475 What is the moment of inertia of this composite object about an axis perpendicular to the screen, through point p? Number 0.0364 kg m . inExplanation / Answer
theta= 39.1 degrees
= ( 13.8 + 8.20 ) = 22 cm = 0.22 m
= d/ 0.22 = sin( 39.1)
= d = 0.22 * ( 0.952)
= d= 0.139 m
= momentof inertia = moment of inertia disk A about axis + moment of inertia of disk B
= 1/ 4 Ma* ra^2 + 1/4 Mb*rb^2 + Mb * d^2
put values....
= 0.25* 0.926 * (0.138)^2+ 0.25* 0.475 * (0.082)^3 +0.475 * (0.139)^2
=0.0136 kg.m^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.