4. A camera with a focal length of 0.0500 m (a 50-mm lens) is focused for an obj
ID: 2035678 • Letter: 4
Question
4. A camera with a focal length of 0.0500 m (a 50-mm lens) is focused for an object at infinity. To focus the camera on a subject which is 4.00 m away, how should the lens be moved? A) 1.0 cm closer to the film B) 0.06 cm closer to the film C) 4.94 cm closer to the film D) 0.06 cm farther from the film E) 4.94 cm farther from the film 5. A 4.0-cm object is placed 30.0 cm from a converging lens that has a focal length of 10.0 cm as shown in the diagram. Note: The diagram is not drawn to scale. A second converging lens is placed 20.0cm to the right of the lens shown in the figure. Determine the focal length of the second lens if an inverted image (relative to the object in the diagram) is formed 13.3 cm to the right of the first lens. A) 1.33 cm B) 6.67 cm C) 13.3 cm D) 15.4 cm E) 19.7 cm Lens Object 10.0 cm! -30.0 cm- d in combination to form anExplanation / Answer
Only one question can be posted as per chegg guidelines
1/f =1/di +1/do
1/0.05 =1/di +1/4
di=0.0506 m
Distance required is
d=0.05-0.0506=-0.0006 =-0.6 cm
Since neagative means farther from the film.
Therfore answer is D)0.06 cm farther from the film
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.