Suppose you had a microscope with three lenses. The primary objective lens has a
ID: 2035586 • Letter: S
Question
Suppose you had a microscope with three lenses. The primary objective lens has a focal length of 4.0 cm, and is placed 4.2 cm from the microscope slide to be viewed. The eyepiece consists of two lenses. The first is a diverging lens with focal length -7.2 cm, placed 15 cm from the objective lens. Finally, a converging lens is placed 2.0 cm from the diverging lens, and has a focal length of 5.0 cm. Construct a carefully scaled ray tracing of this microscope. Determine the final image distance from the third lens. 1.Explanation / Answer
Calculation for primary lens-
1/o + /i = 1/f
1/4.2 + 1/i = 1/4 (As per data given in question)
1/i = 1/4 - 1/4.2
i = 4*4.2 / 0.2
i = 84 cm (Far away from Primary lens)
This image will work as a object for First diverging lens.
Now the first diverging lens is 15 cm away form primary objective lens so actual distance of object for diverging lens is 84-15 = 69 cm, than-
1/o + /i = 1/f
1/69 + 1/i = 1/-7.2
1/i = -1/7.2 - 1/69
i = - (69*7.2) / (69+7.2)
i = - (496.8 / 76.2)
i = -6.52 cm (Opposite side of diverging lens)
This image will work as a object for converging lens.
And converging lens is placed 2 cm away from diverging lens than actual distance of object for converging lens is -6.52 - 2 = -8.52 cm, than-
1/o + /i = 1/f
1/-8.52 + 1/i = 1/5
1/i = 1/5 + 1/8.52
i = 5*8.52 / 13.52
i = 3.15 cm
Final image distance is 3.15 cm away from 3rd lens.
Thankyou !!! Have fun
Please Rate High.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.