The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 2035532 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 75.0 kg and length L = 5.10 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 2.00 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3000 kg is supported by the crane at a distance x = 4.90 m from the left end of the bar.
Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part A
Find TA , the tension in string A.
Express your answer in newtons using three significant figures.
TA=
Part B
Find TB , the magnitude of the tension in string B.
Express your answer in newtons using three significant figures.
TA =
String B -? String AExplanation / Answer
a) sum torques about left
(-TA * d) + (m1 g * L/2) + (m2 g x) = 0
(-TA * 2.00) + (75 * 9.8 * 5.1/2) + (3000 * 9.8 * 4.9) = 0
TA * 2.00 = (75 * 9.8 * 5.1/2) + (3000 * 9.8 * 4.9)
tension in string A TA = 7.29 * 104 N
b) TA - TB - m1 g - m2 g = 0
TB = TA - m1 g - m2 g
= 72967 - (75 * 9.8) - (3000 * 9.8)
tension in string B, TB = 4.28 * 104 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.