A peregrine falcon sees a pigeon flying below it and dives to catch it. Suppose
ID: 2035455 • Letter: A
Question
A peregrine falcon sees a pigeon flying below it and dives to catch it. Suppose that the pigeon is flying horizontally at 10 m/s and has a mass of 200 grams; the falcon, diving straight downward, has a mass of 500 grams. Immediately after the falcon catches the pigeon, you observe that it is no longer moving straight downward; its path instead makes an angle of 2.3? with the vertical. How fast was the falcon moving when it caught the pigeon A peregrine falcon sees a pigeon flying below it and dives to catch it. Suppose that the pigeon is flying horizontally at 10 m/s and has a mass of 200 grams; the falcon, diving straight downward, has a mass of 500 grams. Immediately after the falcon catches the pigeon, you observe that it is no longer moving straight downward; its path instead makes an angle of 2.3? with the vertical. How fast was the falcon moving when it caught the pigeon A peregrine falcon sees a pigeon flying below it and dives to catch it. Suppose that the pigeon is flying horizontally at 10 m/s and has a mass of 200 grams; the falcon, diving straight downward, has a mass of 500 grams. Immediately after the falcon catches the pigeon, you observe that it is no longer moving straight downward; its path instead makes an angle of 2.3? with the vertical. How fast was the falcon moving when it caught the pigeonExplanation / Answer
Using momentum conservation
In vertical direction
Pix = Pfx
m1*v1x + m2*v2x = M*Vx
m1 = mass of pigeon = 200 gm = 0.2 kg
m2 = mass of falcon = 500 gm = 0.5 kg
v1x = 10 m/sec
v2x = 0 m/sec (since initially straight downward)
Vx = V*sin 2.3 deg
M = 0.2 + 0.5 = 0.7 kg
So
0.2*10 + 0.5*0 = 0.7*V*sin 2.3 deg
V = 2/(0.7*sin 2.3 deg)
V = 71.19 m/sec = final speed of falcon + pigeon
Now momentum conservation in vertical direction
Piy = Pfy
m1*v1y + m2*v2y = M*V*cos 2.3 deg
v1y = 0 m/sec
v2y = initial speed of falcon = v2
So,
0.2*0 + 0.5*v2 = 0.7*71.19*cos 2.3 deg
v2 = (0.7*71.19*cos 2.3 deg)/0.5
v2 = 99.58 m/sec straight downward
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.