Sprint LTE e * 42% 7:03 PM triton.physics.ndsu.nodak.edu Course Contents . » Hom
ID: 2035407 • Letter: S
Question
Sprint LTE e * 42% 7:03 PM triton.physics.ndsu.nodak.edu Course Contents . » Homework 10 » KL Circuit Timer Notes Evaluate FeedbackPrint Info Consider an RL circuit as shown in the Figure with V V 20 V, L - 30 mH, and R- 1500 2. After the switch has been left open for a long time, the switch is closed att 0 (a) What is the current the instant after the switch is closed? Submit AnswerTries 0/5 (b) What is the current a very long time after the switch is closed? Submit AnswerTries 0/5 (c) How long does it take the current in the circuit to reach 40 % of its final (long time) value? Submit AnswerTries 0/5 Post Discussion Send FeedbackExplanation / Answer
part A :
equation for current in RL ckt is
I = Io (1- e^-Rt/L)
at an insant t = 0
I = Io* (1- e^0)
I = 0
--------------------
after a very long time , Current is steady
I = V/R = 20/1500
I = 0.013 AMps
----
for reaching 40%
use I = Io (1- e^-Rt/L)
0.4(I/Io) = 1-e^-Rt/L
e^-Rt/L = 1-0.4 = 0.6
-Rt/L = ln(0.6)
Rt/L = -0.51
t = 0.51 * 30*10^-3/(1500)
t = 10.2 micro secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.