A car with a mass of 980 k g and a speed of v 1 = 17.0 m / s approaches an inter
ID: 2035139 • Letter: A
Question
A car with a mass of 980 kg and a speed of v1 = 17.0 m/s approaches an intersection, as shown in the figure(Figure 1). A 1230 kg minivan traveling at v2 is heading for the same intersection. The car and minivan collide and stick together. The direction of the wreckage after the collision is ? = 45.0 ? above the x axis. Find the initial speed of the minivan, assuming external forces can be ignored. Find the final speed of the wreckage.
A car with a mass of 980 kg and a speed of v1 = 17.0 m/s approaches an intersection, as shown in the figure(Figure 1). A 1230 kg minivan traveling at v2 is heading for the same intersection. The car and minivan collide and stick together. The direction of the wreckage after the collision is ? = 45.0 ? above the x axis. Find the initial speed of the minivan, assuming external forces can be ignored. Find the final speed of the wreckage.
Explanation / Answer
a)
By Conservation of momentum in X-direction
m1V1x+m2V2x =(m1+m2)Vx
980*17 +1230*(0) =(980+1230)*(VCos45)
V=10.66 m/s
By Conservation of momentum in Y-direction
m1V1y+m2V2y =(m1+m2)Vy
980*0 + 1230*V2 =(980+1230)(10.66Sin45)
V2=13.54 m/s
b)
V=10.66 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.