18. Calculate the elastic potential energy in a spring assuming that the spring
ID: 2035035 • Letter: 1
Question
18. Calculate the elastic potential energy in a spring assuming that the spring and the spring is compressed by 0.2 m. constant, k, is 100 N/m 19. A 20 kg mass is moving at a speed of 5 m/s toward a spring. Assuming that the spring constant k -100 N/m, what is the maximum deflection of the spring? (Hint: relate the energy of the moving mass to the energy of the compressed spring.) Which object will hit the ground in the shortest time: 1) an object dropped from height H, 2) an object starting at height H, sliding down a frictionless ramp inclined at 30 degrees, 3) an object starting at height H, sliding down a frictionless "rollercoaster" with an average incline of 10 degrees? 20. 21. Calculate the momentum of a 20 kg mass traveling at 100 m/s.Explanation / Answer
18)
Ep = 1/2kx^2
Ep = 1/2 x 100 N/m x (0.2m)^2
Ep = 2 J
19)
1/2mv^2 = 1/2kx^2
mv^2 = kx^2
x^2 = mv^2/k
x = sqrt[(20 x 5^2) / 100 ]
x = 2.23 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.