A racquet ball with mass m-0.252 kg is moving toward the wall at v- 18.3 m/s and
ID: 2035018 • Letter: A
Question
A racquet ball with mass m-0.252 kg is moving toward the wall at v- 18.3 m/s and at an angle of 8 25" with respect to the horizontal. The ball makes a perfectly elastic collision with the solid, frictionless wall and rebounds at the same angle with respect to the horizontal. The ball is in contact with the wall for t 0.06s 1) What is the magnitude of the initial momenturn of the racquet ball? 4.61 kg-m/s Submit 2) What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball? 9.22 kg-m/s Submit 3) What is the magnitude of the average force the wall exerts on the racquet bal? 153.72 N Submt 4) Now the racquet ball is moving straight toward the wall at a velocity of v, 18.3 m/s. The ball makes an inelastic collision with the solid wall and leaves the wall in the opposite direction at -11.2 m/s. The ball exerts the same average force on the ball as before What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball? kg-m/s Submit 5) What is the time the ball is in contact with the wall? s Submit 6) What s the change in kinetic energy of the racquet ball?Explanation / Answer
here,
mass of ball , m = 0.252 kg
initial speed , u = 18.3 m/s
theta = 25 degree
t = 0.06 s
a)
the magnitude of initial momentum of ball , Pi = m * u = 4.61 kg.m/s
b)
the magnitude of change in momentum of the ball , dP = m * (u * cos(theta) - ( u * cos(theta)) )
dP = 0.252 * 2 * 18.3 * cos(25) kg.m/s
dP = 8.36 kg.m/s
c)
the magnitude of the average force on wall , F = dP /t
F = 139.3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.