Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

?? ?%, My ,MMc.@! Me ??100% wgre \\JWe, sa 0) His . MJa: . ? Paave H cu , Qu , n

ID: 2034954 • Letter: #

Question

?? ?%, My ,MMc.@! Me ??100% wgre JWe, sa 0) His . MJa: . ? Paave H cu , Qu , n®, Mon 10:47 PM Q?E Bri sa cu ed r.uni anced Job Sear... xel tutorial on... R/GA: An Integrate... Startup Jobs-Sear... GExper Re OSEO: The Beginner' Halliday, Fundamentals of Physics, 10e PHYSICS FOR SCI MORS (PHYS 20700/20800) Gradebook ORION Downloadable eTextbook Open Assignment RESOURCES Chapter 11, Problem 014 Your answer is partially correct. Try again In the figure here, a small, solid, uniform ball is to be shot from point P so that it rolls smoothly along a horizontal path, up along a ramp, and onto a plateau Then it leaves the plateau horizontally to land on a game board, at a horizontal distance d from the right edge of the plateau. The cm and h2 1.40 cm. with what speed must the thll be shot at point P for it to land at d 5.0 cm? heights are b4.0 Ball 11. Problem 14 m/s

Explanation / Answer

h1 = 0.04 m, h2 = 0.014 m, d = 0.05 m

t = sqrt [2 h2 / g]

d = v t = v * sqrt [2 h2 / g]

v = sqrt [d2 g / 2 h2] = sqrt [0.052 * 9.8 / 2 * 0.014]

v = 0.935 m/s

From law of conservation

1/2 m vp2 + 1/2 I wp2 = 1/2 m v2 + 1/2 I w2 + m g h1

1/2 m vp2 + 1/2 (2/5 m r2) wp2 = 1/2 m v2 + 1/2 (2/5 m r2) w2 + m g h1

vp2 = 10/7 [7/10 v2 + g h1]

= 10/7 [7/10 * 0.9352 + 9.8 * 0.04]

speed vp = 1.197 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote