Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a box of unknown mass is sliding with an initial a box of unknown mass is slidin

ID: 2034841 • Letter: A

Question

a box of unknown mass is sliding with an initial a box of unknown mass is sliding with an initial a box of unknown mass is sliding with an initial a box of unknown mass is sliding with an initial An object with a mass of 56.0 kg is fired with an initial speed of 1.24 x 102 m/s at an angle of 30.0° above the horizontal from a 112 m high clif (take ground level to be Determine the initial total mechanical energy (in/) of the system of the projectile and the earth. 491993.6 (a) (b) If when the projectile is at its maximum height of y 272 m, t is traveling 87.9 m/s, determine the amount of work (in 3) that has been done on the projectile by air resistance. te) what is the speed (in m/s) of the projectile immediately before itit the ground, f air resistance does one and a half times as much work on the projectile when t is going down as it did when it was going up? m/s

Explanation / Answer

part A :


total initial mechanical energy Ei = Ki + Ui

Ei = 0.5 mv^2 + mgh

Ei = (0.5* 56 * 124^2) + (56 * 9.81 * 112)

Ei = 492056.32 J0ules

------------------
part B:

at max height


Ttotal Mech energy = Ef = Kf + Uf

Ef = (0.5* m Vf^2) + ( m g Y)

Ef = (0.5 * 56 * 87.9^2) + (56 * 9.81 * 272)

Ef = 365765.4 J

------------------------

part C:

Change of energy = 492056 - 365765.4 = 126290.6 J

half of this = work = 63145.3

0.5 m f^2 = 63145.3

vf^2 = 63145.3 * 2/(56)

vf = 47.48 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote