This is all the information the questions gives you . . . . The amplitude of a s
ID: 2034777 • Letter: T
Question
This is all the information the questions gives you . . . .
The amplitude of a standing sound wave in a long pipe closed at the left end is sketched below.
(b) The length of the pipe is 0.410 m. What is the pitch (frequency) of the sound? Use 340 m/s for the speed of sound in air.
(c) The pipe is now held vertically, and a small amount of water is poured inside the pipe. The first harmonic frequency is then measured to be 261.2 Hz. Measuring from the bottom of the pipe, what is the level of the water?
Mall- mcmanu40@msu.edu E: Jessah Elizabeth Mcmanusv (Student section: 731 Main Menu Contents Grades Course Contents » » Homework set #9 The amplitude of a standing sound wav The vertical axis is the maximum displa mode of oscillation illustrated? Submit Answer Tries 0/20 The length of the pipe is 0.410 m. What Submit Answer Tries 0/20 The pipe is now held vertically, and a sm Measuring from the bottom of the pipe, v Submit Answer Tries 0/20 Threaded View Chronological View Ot Export NEW Part 3 Submission Anonymous When I submit my answer for the lasExplanation / Answer
Ans)
a)
Vw=Fx?
340=261.2x?
?=340/261.2
=1.30m
In a closed-open pipe the first harmonic is
?=4L
L=?/4
=1.3/4
=0.325m
b)
given the length of the pipe is L=0.410m
as open pipe ?=2L(both end open)
f=v/?=340/(2x0.325)
=523 HZ
As closed pipe ?=4L
One open other one closed
f=v/?=340/(4x0.325)
=261.53HZ
c)
measuring from the bottom of the pipe
what is the level of the water
=0.410-0.325
=0.085m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.