A square loop of wire 0.18 m on a side lies on a horizontal table and carries a
ID: 2034558 • Letter: A
Question
A square loop of wire 0.18 m on a side lies on a horizontal table and carries a counterclockwise current of 3.6 A. The component of Earth’s magnetic field that is in the plane of the loop is 3.1×10?5T and points toward the top of the loop.
A)Consider a horizontal axis of rotation that passes through the center of the loop from left to right. Does the top wire of the loop want to rotate toward you (up from the table) or away from you (down into the table)?
B)Calculate the magnitude of the torque about the axis described in part A.
Explanation / Answer
Here,
a = 0.18 m
I = 3.6 A
magnetic field , B = 5 *10^-5 T
a) for the torque
as the current is counterclockwise , the direction of magnetic moment is out of plane
as torque = u X B
using right hand rule
the force on the top wire is INTO the page
and hence it want to go inside the page
b)
magnitude of torque = Area * B
magnitude of torque = 0.18^2 * 3.6 * 5 *10^-5
magnitude of torque = 5.832*10^-6 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.