A parallel-plate capacitor with circular plates of radius 55 mm is being dischar
ID: 2034401 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor with circular plates of radius 55 mm is being discharged by a current of 5.0 A. At what radius (a) inside and (b) outside the capacitor gap is the magnitude of the induced magnetic field equal to 80% of its maximum value? (c) What is that maximum value? A parallel-plate capacitor with circular plates of radius 55 mm is being discharged by a current of 5.0 A. At what radius (a) inside and (b) outside the capacitor gap is the magnitude of the induced magnetic field equal to 80% of its maximum value? (c) What is that maximum value?Explanation / Answer
a)
Inside the capacitor
(0.8 Bmax / Bmax) = r1 / R
r1 =0.8R=0.8*55=44 mm
b)
outside the capacitor
( 0.8 Bmax / Bmax) = (r2 / R)-1
r2 = R / 0.8=55/0.8
r2=68.75 mm
c)
THe maximum value of magnetic field
Bmax = uo i / 2? R= (4pix 10-7)(5) / 2pi* (55x10-3)
Bmax=1.818*10-5T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.