The figures show a hypothetical planetary system at two different times. The spa
ID: 2034328 • Letter: T
Question
The figures show a hypothetical planetary system at two different times. The spatial coordinates (x, y) of the bodies are given in Astronomical Units (AU). In the first picture, the velocity of the center of mass of the system is zero. Find the magnitude, ds, of the star's displacement. ms = 2.7529 x 1000 kg mA-2.8067 x1020 kg m-5.7375 x109 kg Incorrect You found the x coordinate of the star's location in the second picture. What about its y coordinate? Number ds0.00502AU mc-7.1397 x10kg (0, 1.6711) T (0.8105, 1.5507) (0.2967, 0) (1.4141,0 (0, 0) 0, -0.4491) (-0.5911, -0.5553)Explanation / Answer
The x- and y-coordinates of the CM of the system must be fixed, so
X:
mS*0 + 2.8067e28*0.2967 + 5.7375e26*0.8105 + mC*0
= 2.7529e30*x + mA*0 – 5.7375e26*1.4141 – 7.1397e27*0.5911
x = 0.005021657 AU
Y:
mS*0 + mA*0 + 5.7375e26*1.5507 + 7.1397e27*1.6711
= 2.7529e30*y - 2.8067e28*0.4491 - mb*0 - 7.1397e27*0.5533
y = 0.010670984 AU
so d = ?(x² + y²) = 0.011793512 AU
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.