Serving at a speed of 155 km/h, a tennis player hits the ball at a height of 2.5
ID: 2034126 • Letter: S
Question
Serving at a speed of 155 km/h, a tennis player hits the ball at a height of 2.57 m and an angle e below the horizontal. The player serves at a distance of 12.0 m from the net, which is 0.91 m high. What is the angle ? such that the ball just crosses the net? Submit Answer Tries 0/30 The out line of the service box is 6.40 m from the net. How far does the ball land from the out line of the service box? (If the ball lands outside the out line, enter your answer as a positive number. If inside, enter as a negative number.) Submit Answer Tries 0/30Explanation / Answer
let v = 155 km/h = 155*5/18 = 43.06 m/s
x = 12 m
H = 2.57 m
h = 0.91 m
let t is the time taken for the ball to reach the net
use,
t = x/vx = 12/(43.06*cos(theta))
now in y-direction,
H - h = vy*t + (1/2)*g*t^2
2.57 - 0.91 = 43.06*sin(theta)*(12/(43.06*cos(theta)) + (1/2)*9.8*(12/(43.06*cos(theta))^2
1.66 = 12*tan(theta) + 4.9*(12/43.06)^2/(cos(theta))^2
==> theta= 6.06 degrees <<<<<<<----------------------Answer
b) let R is the total distance travelled in horizontal direction befpre hitting the ground.
let t is the time taken
2.57 = 43.06*sin(6.06)*t + (1/2)*9.8*t^2
==> t = 0.39617 s
so, R = vx*t
= 43.06*cos(6.06)*0.39617
= 16.96 m
so, the ball touches the ground at = 16.96 - (12 + 6.4)
-1.44 m <<<<<<<----------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.