Document 8-2 PHYSICS ial and Kinetic Energies Kinetic energy (KE) of an object i
ID: 2034097 • Letter: D
Question
Document 8-2 PHYSICS ial and Kinetic Energies Kinetic energy (KE) of an object is the energy due to its motion KE- Potential energy (PE) of an object is the energy due to its position. PE -mgh UNITS: When mass is in kg, ois in m/s, h is in meters, and g-9.8 m/s, then KE and PE are in joules (J). (1) A 6 kg object moving at 10 m/s has a kinetic energy (KE) of (2) A 1000 kg vehicle moving at 20 m/s (about 45 mph) has a KE of (3) An object moving at 7 mis has a KE of 200 J f its mass is (4) A 50 kg child has a KE of 100 J when she runs at (5) The potential energy of a 4 kg mass held 2.5 m above the ground is (6) An 18 kg object having a PE of 220.5 J must be at a height of (7) An object with a PE of 135 J at a height of 4.5 m must have a mass of (8) The skier starts from rest. What is the skier's speed once at ground level ? m- 80 kg 35 m (9) The skier starts from rest. (a) What is the skier's speed once at ground level (b) What is the skier's speed once at the 8 m level ? N- 50 kg 22 m 8 mExplanation / Answer
1.
KE = 0.5*m*V^2
KE = 0.5*6*10^2 = 300 J
2.
KE = 0.5*1000*20^2 = 200000 J
3.
KE = 0.5*m*V^2
m = 2*KE/V^2
m = 2*200/7^2 = 8.16 kg
4.
KE = 0.5*m*V^2
V = sqrt (2*KE/m)
V = sqrt (2*100/50) = 2 m/sec
5.
PE = m*g*h
PE = 4*9.8*2.5 = 98 J
6.
PE = mgh
h = PE/mg = 220.5/(18*9.8)
h = 1.25 m
7.
PE = mgh
m = PE/gh
m = 135/(9.8*4.5)
m = 3.06 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.