A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 276 W/m2.
ID: 2034052 • Letter: A
Question
A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 276 W/m2. This wave is directed towards two ideal polarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection a absorptión). Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of ,31.6 with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of 278.4 with the incident electric field, as shown in the figure. 1* View Along Axis What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer A? ?? ? Tries 0/12 What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer B? 1???? Tries 0/ 12 Suppose that the two polarizers A and B are Interchanged. What would the average Intensity be after passing through both polarizers?Explanation / Answer
Use Malus's Law so after polarizer A I = I0*cos^2 (31.6) = 276 W/m^2 *cos^2(31.6) = 200.22W/m^2
After B (note here the angle is 78.4 - 31.6 = 46.8)
So IB = IA*cos^2(46.8) = 200.22*cos^2(46.8) = 93.824W/m^2
3) Here we have IB = I0*cos^2(78.4)*cos^2(46.8) = 276*cos^2(78.4)*cos^2(46.8) = 5.229W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.