5. An electromagnetic wave of unknown wavelength propagates in the +y direction
ID: 2033606 • Letter: 5
Question
5. An electromagnetic wave of unknown wavelength propagates in the +y direction onto a sample of sodium to create a photocurrent. The electromagnetic wave has a B field with a maximum value of 0.47 mT and is polarized in the +z direction. The sample of sodium has a work function of 2.36 eV, and a 0.16 V stopping potential was measured a) Determine the wavelength of light. Could humans see this wavelength of light? b) Write down the wave equation of the electric field component for this EM wave. That is: E -Amplitude cos(phase) [directionExplanation / Answer
Using Einestein photoelectric effect equation
Energy of photon = Work finction (Wo) + (Vo*e)
Vo is the stopping potential
e is the charge of the electron = 1.6*10^-19 C
then
E = (2.36*1.6*10^-19)+(0.16*1.6*10^-19) = 4.032*10^-19 J
But E = h*c/lamda = 4.032*10^-19
(6.625*10^-34*3*10^8)/lamda = 4.032*10^-19
lamda = 493 nm
since this wavelength is in visible region,hence human can see this wavelength of light
b) E = Emax*cos(wt)
E = (c*Bmax)*cos(w*t)
E = 3*10^8*0.47*10^-3*cos(w*t)
E = 1.41*10^5*cos(w*t) along y-direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.