3. A velocity selector consists of electric and magnetic fields that are perpend
ID: 2033561 • Letter: 3
Question
3. A velocity selector consists of electric and magnetic fields that are perpendicular to one another. If in such an arrangement a B-field of 12.0 T is used, then what should be the value of the electric filed so that an electron with velocity of 0.2c passes the velocity selector undeflected? a) b) Now we turn off the electric field. Assuming the electron is moving to the right and magnetic field is horizontal and points into the paper, what is the magnitude and direction of the force acting on the electron at that instance? Ignore the effect of gravity. c What is the radius of curvature of the electron in part bExplanation / Answer
given
B = 12 T
v = 0.2*c
= 0.2*3*10^8 m/s
= 6*10^7 m/s
a) For no deflection, Fe = Fb
q*E = q*v*B
E = v*B
= 6*10^7*12
= 7.2*10^8 m/s
b) FB = q*v*B*sin(theta)
= 1.6*10^-19*6*10^7*12*sin(90)
= 1.15*10^-10 N
direction : Dowbward(towards -y axis)
c) we know, r = m*v/(B*q)
= 9.1*10^-31*6*10^7/(12*1.6*10^-19)
= 2.84*10^-5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.