Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Name Quiz 7 Physics 1200 Rec. Instructor Humanic .00 pm lecture rad/see? Assume

ID: 2032679 • Letter: N

Question

Name Quiz 7 Physics 1200 Rec. Instructor Humanic .00 pm lecture rad/see? Assume that the merry-g0-round can be approximated as a uniorm A) 4800 Nm B) 92,000 Nm lerate a 450 k g merry-go-round with mdi of radius 6.7 m. ed ae Writh an angular acceleration of 1.6 16,000 Nm 130L 450 Nm E) 720 Nm 603 br 6.7m x004 as shown below. Approximate 5. The beam of a small flashlight diverges with an angle ? of 2.7 diameter of the beam at a distance of 125 m. the Chapt 2.7? A) 130 m 5.9 C) 0.34 m D) 340 m E) 3.0 m 62.5 0.2 0.7 D125 A. 041

Explanation / Answer

Question: 4)

Torque, T = Moment of Inertia, I * angular acceleration, a

i.e., T = I*a

Moment of Inertia of merry-go-round, I = (1/2)*M*R2

Given, M = 450 kg; R = 6.7 m; a = 1.6 rad/s2

therefore,

T = 0.5*450*6.72*1.6 = 16160.4 Nm

Hence, required torque is around 16000 Nm

Question: 5)

angle = arc / radius

diameter = arc = angle*radius

angle = 2.7 deg = 0.0471239 rad

then

diameter = angle*radius

diameter = 0.0471239*125 = 5.89 m

diameter = 5.9 m