3. +-/1 points OSColPhys2016 14.2.WA.011 My Notes You pour 170 g hot coffee at 7
ID: 2032670 • Letter: 3
Question
3. +-/1 points OSColPhys2016 14.2.WA.011 My Notes You pour 170 g hot coffee at 78.7°C and some cold cream at 7.50°C to a 115-g cup that is initially at a temperature of 22.0°C. The cup, coffee, and creanm reach an equilibrium temperature of 62.0°C. The material of the cup has a specific heat of 0.2604 kcal/(kg·°C) and the specific heat of both the coffee and cream is 1.00 kcal/(kg·C). If no heat is lost to the surroundings or gained from the surroundings, how much cream did you add? 9 Additional Materials ReadingExplanation / Answer
Q coffee + Q cream + Q cup = 0
170*1*(62-78.7) + m*1*(62-7.5) + 115*0.2604*(62-22) = 0
-2839 + 54.5m + 1197.4 = 0
m=30.13 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.