A frequency ultrasound is used to image details of abut 1 mm. If this was the sm
ID: 2032627 • Letter: A
Question
A frequency ultrasound is used to image details of abut 1 mm. If this was the smallest detectable wavelength and this sound travelled at a speed of 1500 m/sec, what is the minimum frequency of this sound wave? Write the frequency in MHz.A frequency ultrasound is used to image details of abut 1 mm. If this was the smallest detectable wavelength and this sound travelled at a speed of 1500 m/sec, what is the minimum frequency of this sound wave? Write the frequency in MHz.
A frequency ultrasound is used to image details of abut 1 mm. If this was the smallest detectable wavelength and this sound travelled at a speed of 1500 m/sec, what is the minimum frequency of this sound wave? Write the frequency in MHz.
Explanation / Answer
v = f*lambda
v = 1500 m/s
lambda = 1*10-3 m
f = v/lambda = 1500 / 1*10-3
minimum frequency of this sound wave is, f = 1.5 MHz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.