An uncharged capacitor with C = 96 ?F and a resistor with R = 45 ? are connected
ID: 2032615 • Letter: A
Question
An uncharged capacitor with C = 96 ?F and a resistor with R = 45 ? are connected in series with a battery of ? = 8.5 V.
Part (a) Express the time constant ? in terms of R and C.
Part (b) Calculate the numerical value of ? in ?s.
Part (c) Express the maximum charge Q on the capacitor in terms of C and ?.
Part (d) Calculate the numerical value of Q in ?C.
C = 96 ?F R = 45 ? ? = 8.5 V
9.) Two capacitors of capacitance 3C and 5C (where C = 0.105 F) are connected in series with a resistor of resistance R = 6.5 ?.
Part (a) How long will it take the amount of charge in the circuit to drop by 75% in seconds?
Part (b) If the circuit was charged by a 10.0 V source how much total charge (in C) did both capacitors have in them to begin with?
R = 6.5 ? C = 0.105 F
Explanation / Answer
Given
8)
C = 96 ?F and a resistor with R = 45 ? are connected in series with a battery of ? = 8.5 V.
Part a
time constant is T = R*C
Part b
T = 45*96*10^-6 s
T = 0.00432 s
Part C
the maximum charge on the capacitor is
from the relation between Q, C and V
Q = C*V
Part d
Q = 96*10^-6*8.5 C
Q = 0.000816 C
9)
C1 = 3C = 3*0.105 = 0.315 F,
C2 = 5C = 5*0.105 = 0.525 F
R = 6.5 ohm
when C1,C2 are connected in series then the net capacitance is
C = C1*C2/(C1+C2)
C = (0.315*0.525)/(0.315+0.525) F
C = 0.196875 F
discharging of a capacitor in RC circuit is
q(t) = Qe^-t/T
here T = R*C = 6.5*0.196875 s = 1.2796875 s
0.75*Q = Qe^-(t/1.2796875)
solving for t , t = 0.3681 s
time taken take the amount of charge in the circuit to drop by 75% in seconds is take the amount of charge in the circuit to drop by 75% in seconds is 0.3681 s
Part (b)
Charge Q = C*V
Q = 0.196875 *10 = 1.96875 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.