You are helping to develop a pump for use in artificial hearts. In the pump is a
ID: 2032390 • Letter: Y
Question
You are helping to develop a pump for use in artificial hearts. In the pump is a small valve shaped like a square that is 0.5 cm on a side. This square is like a door, attached to the pump along one edge, and it must be able to close very fast, swinging through an angle of 120° in 0.08 seconds when starting from rest. To help with the design, you have been asked to calculate the constant angular acceleration this valve has when it closes, as well as the maximum speed of the free edge of the valve (opposite the hinge) when it closes.
Explanation / Answer
Let angular acceleration is a m/s^2
We got
Theta=0.5*a*t^2
Thera=2*pi/3
Putting the value
a=654.5 rad/s^2
maximul speed=654.5*0.08*0.005=0.26 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.