Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The frequency of the X-rays generated by a laboratory source is 2.10x10^18 Hz. A

ID: 2032310 • Letter: T

Question

The frequency of the X-rays generated by a laboratory source is 2.10x10^18 Hz.
A) Determine the energy of these x-rays in joules
Answer= 1.39x10^-15 J
B) determine the energy of these X-rays in electron volts
.....eV
C) It takes 13.6 eV to ionize a hydrogen atom. How many hydrogen atoms could be ionized by one of these X-rays?
.....atoms The frequency of the X-rays generated by a laboratory source is 2.10x10^18 Hz.
A) Determine the energy of these x-rays in joules
Answer= 1.39x10^-15 J
B) determine the energy of these X-rays in electron volts
.....eV
C) It takes 13.6 eV to ionize a hydrogen atom. How many hydrogen atoms could be ionized by one of these X-rays?
.....atoms
A) Determine the energy of these x-rays in joules
Answer= 1.39x10^-15 J
B) determine the energy of these X-rays in electron volts
.....eV
C) It takes 13.6 eV to ionize a hydrogen atom. How many hydrogen atoms could be ionized by one of these X-rays?
.....atoms

Explanation / Answer


a) Energy is E = h*f = 6.625*10^-34*2.1*10^18 = 1.39*10^-15 J

b) in ev

1 eV = 1.6*10^-19 J

then

E = 1.39*10^-15/(1.6*10^-19) = 8687.5 eV

c) for each atom ionization energy is 13.6 eV ,then

no.of atoms ionized is 8687.5/13.6 = 638.78 atoms

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote