18. 0r2 points I Previous Answers SenCP10 23.P.012. 24 Submissiens Used My Notes
ID: 2032139 • Letter: 1
Question
18. 0r2 points I Previous Answers SenCP10 23.P.012. 24 Submissiens Used My Notes Ask Your Teach A dedicated sports car enthusiast polishes the inside and outside surfaces of a hubcap that is a section of a sphere. When he looks into one side of the hubcap, he sees an image of his face 10.4 cm in back of it. He then turns the hubecap over, keeping it the same distance from his face. He now sees an image of his face 27.2 cm in back of the hubcap. (a) How far is his face from the hubcap? (b) What is the magnitude of the radius of curvature of the hubcap? Need Help? RwadExplanation / Answer
for convex side, Suppose
f = -|f|
u = object distance
v = -10.4 cm = image distance
Now using the equation
1/u + 1/v = 1/f
1/u - 1/10.4 = -1/f
1/f = (u - 10.4)/(u*10.4)
for concave side,
f = +|f|
u = object distance
v = -27.2 cm = image distance
Now using the equation
1/u + 1/v = 1/f
1/u - 1/27.2 = 1/f
1/f = (27.2 - u)/(u*27.2)
Now from both equation
(u - 10.4)/(u*10.4) = (27.2 - u)/(u*27.2)
27.2*(u - 10.4) = 10.4*(27.2 - u)
37.6u = 27.2*10.4 + 27.2*10.4
u = 2*27.2*10.4/(37.6)
u = 15.05 cm = distance of face from hubcap
Part B
we know that radius is curvature is double of focal length
1/f = 2/R
Also
1/f = (u - 10.4)/(u*10.4)
2/R = (u - 10.4)/(u*10.4)
Using value of u = 15.05
R = 2*15.05*10.4/(15.05 - 10.4)
R = 67.32 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.