The gas argon very closely approximates an ideal gas. For this problem, let\'s s
ID: 2031131 • Letter: T
Question
The gas argon very closely approximates an ideal gas. For this problem, let's say we have a sample of 6×102 kg of argon. Some data for argon are given in the table below:
Molar Mass
4×102 kgmol
Specific heat at
constant volume
In chemistry you may have seen the formula Q=mcT to compute the heat Q needed to cause a temperature change of ClicktoEnterTeX in a sample of mass m . The variable c is the specific heat which you would then look up in a table like that given at the start of this problem.
What is the average energy of the argon atoms at 200 K ?
Assuming no work was done, how much heat energy had to be added to raise the 6×102 kg from 200 K to 400 K ?
Property ValueMolar Mass
4×102 kgmol
Specific heat at
constant volume
Explanation / Answer
a) First find the rms speed of a mole of argon atoms:
u = sqrt(3RT/M)
u = sqrt[3(8314 J/mol*K)(200 K)/(4.0e-2 kg/mol)]
u = 11167.36 m/s
Now solve for average energy:
E = 1/2(m)(u)^2
E = 0.5(.06 kg)(11167.36.38 m/s)^2
E = 3.7*10^6 J.
b) Q=mcT = 0.06*315(400 - 200)
= 3780 J.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.