28of28 Part A An athlete at the gym holds a 3.0 kg steel ball in his hand His ar
ID: 2031112 • Letter: 2
Question
28of28 Part A An athlete at the gym holds a 3.0 kg steel ball in his hand His arm is 70 em long and has a mass ef 3.8 kg with the center of mass at 40% ofthe arm length from the shoulder What is the magnitude of the torque about his shoulder due to the weight of the ball and his am if he holds his am straight out to sside parab to the Boor Express your answer with the appropriate units Laine l Units | Submit Part m at is the magrshude ofthe torque ate. his shoulder chao toto weight of the bal andhi' arm " he holds his arm seagh, b, 45" bb" hoonta Expeess your answer to two significant figures and include the appropriate unitsExplanation / Answer
let m1 = 3 kg
m2 = 3.8 kg
L = 70 cm = 0.7 m
A)
Torque about shoulder = m1*g*L*sin(90) + m2*g*0.4*L*sin(90)
= m1*g*L + 0.4*m2*g*L
= 3*9.8*0.7 + 0.4*3.8*9.8*0.7
= 31.0 N.m
A)
Torque about shoulder = m1*g*L*sin(40) + m2*g*0.4*L*sin(45)
= m1*g*L*sin(45) + 0.4*m2*g*L*sin(45)
= 3*9.8*0.7*sin(45) + 0.4*3.8*9.8*0.7*sin(45)
= 21.9 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.