4010 poinis 1 Previous Answers SerCP11 17 P056 Birds resting on high-voltage pow
ID: 2030882 • Letter: 4
Question
4010 poinis 1 Previous Answers SerCP11 17 P056 Birds resting on high-voltage power lines are a common sight. The copper wire on which a bird stands is 2.1 cm in diameter and carries a current of 51 A. If the bird's feet are 4.1 cm apart, calculate the potential difference between its feet. (The resistivity of the wire is 1.7 x 10-82-m) 2.01.10..-6 IX Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefuly neon Need Help? L Read.Explanation / Answer
1.7*10^-8ohm is the resistance value across 1 cubic metre of copper. Its cross- sectional area is 1m^2.
The diameter of this wire is 2.1cm., or 0.021 metre.
Its cross sectional area is (pi r^2) and its radius is 0.0115 metre.
(0.021/2)^2 x pi) = 3.463*10^-4 m^2.
The length between the bird's feet = 4.1cm., = 0.041 metre.
0.041(1.7*10^-8/3.463*10^-4) = 2.0127*10^-6 ohm,
Voltage E = (IR) = (51/2.0127*10^-6) = 25.33*10^-6= 25µV approx.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.