Dry air will break down if the electric field exceeds 3.0 x 10^6 V/m. If the ele
ID: 2030645 • Letter: D
Question
Dry air will break down if the electric field exceeds 3.0 x 10^6 V/m. If the electric field exceeds this value, a current can form, generating a spark. What amount of charge can be placed on a circular plate capacitor before reaching this maximum electric field strength if the diameter of each place is 6.0 cm? Assuming nothing else changes, what would be the charge if a piece of Quartz were inserted into the capacitor (Dielectric constant = 4.3)? Please show equations used and solve step by step.
Explanation / Answer
We know that
Q = C*V
C = e0*A/d
V = E*d
Q = (e0*A/d)*(E*d)
Q = e0*A*E = e0*pi*d^2*E/4
Using given values:
Q = 8.85*10^-12*pi*0.06^2*3*10^6/4
Q = 7.51*10^-8 C
Part B.
If quartz is inserted, then
C = k*e0*A/d
then
Q = k*e0*pi*d^2*E/4
Using given values:
Q = 4.3*8.85*10^-12*pi*0.06^2*3*10^6/4
Q = 3.23*10^-7 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.