Two long wires, 4cm apart, are parallel to each other. The wires have an equal a
ID: 2030412 • Letter: T
Question
Two long wires, 4cm apart, are parallel to each other. The wires have an equal amount of current I1=I2= 6A flowing through them. Points P and R are a distance a = 3 cm above the top wire and below the bottom wire respectively. Point Q is halfway between the two wires. (Figure 1)
Part A
Part complete
What is the net magnetic field strength at point P in the figure? (Figure 1)
2.29x10^-5
Part B
Part complete
What is the net magnetic field's direction at point P in the figure?
out of the page
Part C
What is the net magnetic field strength at point Q in the figure? (Figure 1)
Part D
Part complete
What is the net magnetic field's direction at point Q in the figure?
into the page
Part E
What is the net magnetic field strength at point R in the figure?
Express your answer using three significant figures.
Part F
Part complete
What is the net magnetic field's direction at point R in the figure?
out of the page
Two long wires, 4cm apart, are parallel to each other. The wires have an equal amount of current I1=I2= 6A flowing through them. Points P and R are a distance a = 3 cm above the top wire and below the bottom wire respectively. Point Q is halfway between the two wires. (Figure 1)
Part A
Part complete
What is the net magnetic field strength at point P in the figure? (Figure 1)
2.29x10^-5
Part B
Part complete
What is the net magnetic field's direction at point P in the figure?
out of the page
Part C
What is the net magnetic field strength at point Q in the figure? (Figure 1)
Part D
Part complete
What is the net magnetic field's direction at point Q in the figure?
into the page
Part E
What is the net magnetic field strength at point R in the figure?
Express your answer using three significant figures.
Part F
Part complete
What is the net magnetic field's direction at point R in the figure?
out of the page
(0 4crn 12Explanation / Answer
Given
two parallel current carrying wires in opposite direcntions with I1=I2 = 6 A
separated by a distance of r =4 cm, a = 3 cm
Part A
point p is at a distance of 3 cm from I1 and 7 cm from I2
we know that the magnetic field due to a current carrying wire I at a distance r is
B = mue0*I/2pi*r
B1 = mue0*I1/2pi*a , B2 = mue0*I2/2pi*(a+r)
B1 = 4pi*10^-7*6/(2pi*0.03) = 4*10^-5 T , directed out of the page By right hand rule
B2 = 4pi*10^-7*6/(2pi*0.07) T = 1.7143*10^-5 T, directed into the page by right hand rule
net field is B B1+B2 = 4*10^-5 -1.7143*10^-5 T = 2.2857*10^-5 T
PartB
the direction of the electric field is out of the page
PartC
magnetic field at Q is B1 = mue0*I1/2pi*r , B2 = mue0*I2/2pi*(r)
B1 = 4pi*10^-7*6/(2pi*0.02) = 6*10^-5 T , directed out of the page By right hand rule
B2 = 4pi*10^-7*6/(2pi*0.02) T = 6*10^-5 T , directed into the page by right hand rule
net field is B B1+B2 = 6*10^-5 T -6*10^-5 T = 0 T
PartD
the field direction is not defined
Part E
field at R
point R is at a distance of 3 cm from I2 and 7 cm from I1
we know that the magnetic field due to a current carrying wire I at a distance r is
B = mue0*I/2pi*r
B2 = mue0*I2/2pi*a ,
B2 = 4pi*10^-7*6/(2pi*0.03) = 4*10^-5 T , directed out of the page By right hand rule
B1 = 4pi*10^-7*6/(2pi*0.07) T = 1.7143*10^-5 T, directed into the page by right hand rule
net field is B = B1+B2 = 4*10^-5 -1.7143*10^-5 T = 2.2857*10^-5 T
Part F
the direction is out of the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.