You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your fo
ID: 2030344 • Letter: Y
Question
You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.30 kg and the distance between the elbow joint and the ball in your hand is 2L = 22.5 cm. Your biceps exerts an upward force of 14.5 N on the forearm and is attached at a distance of d 3.20 cm from the elbow. Biceps Mg (a) Using the elbow joint as the axis of rotation, determine the magnitude of the net torque acting about the elbow due to the forearm, hand, and ba 1.262Explanation / Answer
Magnitude of torque due to the forearm,hand and ball = Troque due to ball + Torque due to forearm and hand
= 1.8*2*L*sin(90) + M*g*L*sin(90)
= 1.8*0.225*1 + 1.3*9.8*(0.225/2)*1
= 1.84 N.m <<<<<<<----------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.