A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projecti
ID: 2030168 • Letter: A
Question
A device called a railgun uses the magnetic force on currents to launch projectiles at very high speeds. An idealized model of a railgun is illustrated in (Figure 1). A 1.2 V power supply is connected to two conducting rails. A segment of copper wire, in a region of uniform magnetic field, slides freely on the rails. The wire has a 0.71 m (miliohms) resistance and a mass of 4.8 g . Ignore the resistance of the rails. The power supply is switched on.
Part A
What is the current flwoing through the copper wire?
Part B
What is direction of the force on the wire?
Part C
What is the magnitude of the force on the wire?
Part D
If the amount of friction is negligible, what will be the wire's speed after it has slid a distance of 8.0 cm ?
15cm x ×11× × 1.2V B = 0.80 TExplanation / Answer
a)
the current flwoing through the copper wire
I=V/R =1.2/(0.71*10-3)=1690.14 A
b)
right
c)
the magnitude of the force on the wire
F=BIL =0.8*1690.14*0.15=202.8 N
d)
acceleration of rod
a=F/m =202.8/0.0048 =42254 m/s2
the wire's speed after it has slid a distance of 8 cm is
V=sqrt[2ad]=sqrt[2*42254 *0.08]
V=82.22 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.