4, A magnetic field is passing through a loop of wire whose area is A= 0.128 m2.
ID: 2030058 • Letter: 4
Question
4, A magnetic field is passing through a loop of wire whose area is A= 0.128 m2. The direction ofthe magnetic field is parallel to the normal to the loop (0-0), and the magnitude of the field is increasing at the rate of = 0.80 T/s. (a) Determine the magnitude of the emf induced in the loop. At (b) Suppose the area of the loop can be enlarged or shrunk. If the magnetic field is increasing as in part (e), at what rate 4 in m's) should the area be changed at the instant when B -2.9 T, if the induced emf is to be zero ( V) Explain whether the area to be enlarged or shrunk?Explanation / Answer
(a)
V = d(B.A ) /dt = 0.128 * 0.8 = 0.1024 V
(b)
– 0.1024 = 2.9 dA/dt
dA / dt = – 0.03531 m^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.