Edit ViewHistory Bookmarks Window Help session-masteringphysics.c Chap 19 Proble
ID: 2029791 • Letter: E
Question
Edit ViewHistory Bookmarks Window Help session-masteringphysics.c Chap 19 Problem 19.86 Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a mass of 0.240 g and a charge of magnitude q. The balls are attracted to each other, and the threads atached to the balls make an angle of 20.0 wilth the vertical, as shown in the figure. (Figure 1) Part A Find the magnitude of the electric force acting on each ball. Submit Request Answer Part B Find the tension in each of the threads. Submit Request Answer - Part Find the magnitude of the charge on the bails. aC Submit Request Answer Figure 1 of 1Explanation / Answer
the system is in equilibrium net force = 0
along horizontal
net force = 0
T*sintheta - Fe = 0
T*sintheta = Fe ..............(1)
along vertical
Fnet = 0
T*costheta - mg = 0
T*costheta = m*g .........(2)
tantheta = Fe/mg
electric force Fe = m*g*tantheta
Fe = 0.24*10^-3*9.8*tan20 = 0.856*10^-3 N <<<_---------------ANSWER
======================================
part(b)
from equation (2)
T*costheta = mg
T = mg/costheta
T = 0.24*10^-3*9.8/cos20
T = 2.5*10^-3 N <<<_---------------ANSWER
-------------------------------------
part(c)
Electric force Fe = k*q*q/r^@
r = seperation betwen charges = 2.05 cm = 2.05*10^-2 m
0.856*10^-3 = 9*10^9*q*q/(2.05*10^-2)^2
charge q = 6.32 nC <<<_---------------ANSWER
DONE please check the answer. any doubts post in comment box
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.