PLEASE use a CLEAR HANDWRITING or just use the comment box Problem 2: Block A (5
ID: 2029461 • Letter: P
Question
PLEASE use a CLEAR HANDWRITING or just use the comment box
Problem 2: Block A (5 kg) initially moves to the right with a speed of 6 m/s, while block B (2 kg) moves to the left with a speed of 3 m/s. The blocks collide and both move off to the right. Block A has a final velocity of 1.6 m/s to the right. Answer the following questions in regards to this collision. a) Calculate the magnitude and direction of the final velocity of block B b) Calculate the magnitude and direction of the impulse by block B on block A c) Calculate the change in kinetic energy of the system (block A and B) from the initial to final statesExplanation / Answer
here,
mass of block A , mA = 5 kg
mass of block B, mB = 2 kg
initial speed of A , uA = 6 m/s
initial speedof B , uB = - 3 m/s
a)
as both collide and move off to the right
let the final speed of B be vB
using conservation of momentum
mA * uA + mB * uB = mA * vA + mB * vB
5 * 6 - 2 * 3 = 5 * 1.6 + 2 * vB
vB = 8 m/s
the final speed of B is 8 m/s to the right
b)
the magnitude if impulse on block A , I = m * ( uA - vA)
I = 5 * ( 6 - 1.6) = 22 kg.m/s
the direction of impulse is to the left
c)
the change in kinetic energy ofthe system , dKE = 0.5 * mA * vA^2 + 0.5 * mB * vB^2 - 0.5 * mA * uA^2 - 0.5 * mB * uB^2
dKE = 0.5 * ( 5 * 6^2 + 2 * 3^2 - 5 * 1.6^2 - 2 * 8^2) J
dKE = 28.6 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.