An electric field of magnitude 5310 N/C is applied along the x axis. 1)Calculate
ID: 2028957 • Letter: A
Question
An electric field of magnitude 5310 N/C is applied along the x axis.1)Calculate the electric flux through a rect- angular plane 0.157 m wide and 0.81 m long if the plane is parallel to the yz plane.
Answer in units of N · m2/C.
2)Calculate the electric flux through the same rectangle if it is parallel to the xy plane.
Answer in units of N · m2/C.
3)Calculate the electric flux through the same rectangle if it now contains the y axis and its normal makes an angle of 41? with the x axis.
Answer in units of N · m2/C.
Explanation / Answer
flux= dot product of electric field and area= EAcos where is the angle made by the electric field with the area vector
area vector is perpendicular to the plane of the surface
1) =0 since area vector is along x axis and electric field is also along x axis
flux=5310*.157*.81 (1)=675.2727 Nm^2/C
2)=90 implies cos=0
hence flux=0
3)=41
flux = 5310 *.157*.81 cos 41 =509.63 Nm^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.